Conference Exhibitors

Welcome to the AA’s National Amenity Conference Exhibitors’ page. If you are interested in becoming an exhibitor, or would like to take advantage of our promotional offers, you will find all the booking and site information in the downloadable Exhibitor Pack.

At the bottom of the page you will find a list of booked exhibitors, as plots are taken, this list is regularly updated.

 

Exhibitor Plots

The AA’s National Amenity Conference 2016 – Exhibitor Plot Plan

Click the image to open larger in a new window.

Plots available

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 1819, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41

Promotional Sites

The AA’s National Amenity Conference 2016 – Promotional Sites Plan

Click to open larger.

Bartlett Tree Experts

02

Representative: Emma Schaffert and Ian Barrow

 

Wrekin Products

03

Representative: Roy Partington and Laura Perrett

 

Arbotrack Systems Ltd

04

Representative: Quentin Nicholls and Phil Cowpland

 

Keysoft Solutions Ltd

05

Representative: Mike Shilton and Sam Turrell

 

AIT Spatial Ltd

05

Representative: Mark Spence

 

InfraGreen Solutions

06

Representative: Phil Tomlinson

 

Summerfield Books

07

Representative: Paul O'Hara

 

MGISS Ltd

9

Representative: Mike Darracott and Ben Smith

 

CTC Recruitment

10

Representative: Bruce Blackman

 

Nationale Bomenbank

11

Representative: Henry Kuppen

 

Arborcheck

13

Representative: Paul Davis and Hollie Matthews

 

Tree Life AC Ltd

14

Representative: David Dowson and Andrew Summerley

 

Positioning Resources Ltd

16

Representative: Neil Sutherland

 

Sorbus International Ltd

17

Representative: Phil Wade and Mark Vestey

 

Hillier Nursuries Ltd

18

Representative: Jim Hillier, Cedrick McMillan and Jamie Gormley

 

Forestry Commission

20

Representative: James Roberts, Katherine Deeks and Katie Blain

 

The National Association of Tree Officers

21

Representative: David Williams

 

Perennial

22

Representative: Sue Brinsden

 

Institute of Chartered Foresters

23

Representative: Russell Horsey

 

KBI UK Ltd

24

Representative: Graham Pell

 

Accord Information Solutions Ltd

25

Representative: Andrew Crossley

 

The Consulting Arborist Society

26

Representative: Mark Chester

 

Fund4Trees

27

Representative: Russell Ball

 

RA Information Systems

28 & 29

Representative: Rachel Judge, Rob Dabbs, Andy Fenton and George Oliver

 

Woodland Trust (Observatree)

33

Representative: Judith Garforth

 

Green-Tech Ltd

34

Representative: Barry Browne

 

Barchams Trees plc

35

Representative: Keith Sacre, Jill Yeates, Tom Wilson, David Johnson and Rupert Bently-Walls

 

GreenBlue Urban Ltd

36

Representative: Howard Gray and Adrian Paynter

 

Geosynthetics

37

Representative: Owen Hutchison, Paul Gent and Vishnu Prashar

 

Landscape Institute

38

Representative: Eleanor Manson

 

Pear Technology Services Ltd

41

Representative: Jonathan Smith